Stvaranje interkulturalnog okruženja u vrtiću i odgoj za različitost

U Dječjem vrtiću Maslačak Belišće u petak i subotu, 28. i 29. veljače 2020. godine, održana je edukacija pod nazivom „Stvaranje interkulturalnog okruženja u vrtiću i odgoj za različitost“. Radi se o edukaciji koju smo organizirali u suradnji sa stručnjacima – vanjskim suradnicima Pučkog otvorenog učilišta „Korak po korak“ iz Zagreba, a sve u sklopu provedbe EU (ESF) projekta „Maslačak – prijatelj djece“.
Voditeljice aktivnosti bile su Bojana Gotlin, odgojiteljica – savjetnica u DV Savica, Zagreb i Esmina Skopljak, odgojiteljica – savjetnica u DV Matulji, Rijeka.

Dvodnevnoj edukaciji nazočilo je 25 odgojiteljica naše ustanove, a sadržaj radionice činile su slijedeće cjeline:

·  Polazišta i ciljevi interkulturalnog i multikulturalnog obrazovanja;

·         Tipovi knjižica o imenima;

·         Razvoj etničkog identiteta i predrasuda kod djece;

·         Razvoj stereotipnog razmišljanja kod djece;

·         Vrste odgojiteljskih knjižica;

·         Lista provjere predrasuda u dječjim knjigama;

·         Pregled inkluzivne dječje literature;

·         Opis transformativnog dijaloškog procesa;

·         Faktori rizika u interkulturalnom učenju;

·         Fotografije – ključno sredstvo rada u odgoju za različitost;

·         Zaključne poruke skupa i vrednovanje radionice.

Bila je ovo prilika upoznati temeljne spoznaje o odgoju za različitost uz prikaz nekoliko metoda i tehnika svakodnevnog odgojno – obrazovnog rada s djecom na tragu učenja i razumijevanja različitosti koje su primarno bogatstvo i prilika za osobni rast i razvoj.