Večer matematike

U Dječjem vrtiću Maslačak Belišće, u sklopu programskih aktivnosti produženog boravka djece koji je sastavnica EU projekta „Maslačak – prijatelj djece“, organizirana je u četvrtak, 23.siječnja 2020.godine , VEČER MATEMATIKE.Radi se o programskoj inicijativi čiji je pokretač Hrvatsko matematičko društvo (HMD), a organizira se jednom godišnje s ciljem promicanja interesa djece i mladih za matematiku kao odgojno – obrazovni predmet i znanost.Aktivnost je namijenjena djeci starijih vrtićkih skupina  predškolskih ustanova pa sve do studentske populacije.  Na razini naše ustanove VEČER MATEMATIKE organizirana je u:

• Belišću, matični vrtić
  • Gatu, područni vrtić
  • Bizovcu, područni vrtić i
  • Petrijevcima, područni vrtić.

U Belišću su sudjelovali polaznici slijedećih odgojnih skupina:

• mješovita vrtićka – cjelodnevni program
  • mješovita vrtićka – poludnevni program i
  • starija vrtićka skupina.

Večer matematike u matičnom vrtiću počela je u 18,00 sati riječima dobrodošlice ravnatelja ustanove, sažetim prikazom ciljeva i načina organizacije ove aktivnosti te predstavljanja članova tima koji su birali i pripremili sadržaje.Aktivnosti su se organizirale u sobama dnevnog boravka odgojnih skupina,  donjem i gornjem holu te dvorani matičnog vrtića.U mješovitoj vrtićkoj skupini – cjelodnevni program pripremljeni su slijedeći radni centri:

• Bundeve;
  • Skakavac u zemlji brojeva;
  • Brojevi od 1 do 10;
  • Geometrijski likovi;
  • Dani u tjednu;
  • Složi svoju pizzu;
  • Vatromet lopticama;
  • Mikado;
  • Mala kuglana.

U mješovitoj vrtićkoj skupini – poludnevni program pripremljeni su slijedeći radni centri:

• Mikado;
  • Nađi blizanca i poredaj po veličini;
  • Dani u tjednu;
  • Geometrijska štafeta;
  • Složi toranj;
  • Šivanje brojeva;
  • Zažmiri i pogodi;
  • Poleti u raketi;
  • Prođi kroz labirint;
  • Brojevi od 1 do 10;
  • Linije i kamenčići;
  • Mravi;
  • Gradimo iz temelja;
  • Školica.

Odgojiteljice starije vrtićke skupine pripremile su slijedeće radne centre:

• Kuglana;
  • Boćanje;
  • Bingo;
  • Toranj;
  • Serijacija;
  • Pronađi svoju kućicu;
  • Baci – zbroji – uskoči;
  • Bonboni;
  • Radni listovi – pridruživanje;
  • Križić – kružić;
  • Domino;
  • Čovječe, putuj Hrvatskom i ne ljuti se.

U pripremljenim aktivnostima u Belišću sudjelovalo je 34 djece, a na razini ustanove ukupno 66 djece.U područnom vrtiću u Gatu oragnizirani su slijedeći radni centri:

• Igre memorije;
  • 3 od 10;
  • Dvadeset;
  • Geometrijski bingo;
  • Utrka;
  • Školica;

U aktivnostima je sudjelovalo ukupno 16 djece.U područnom vrtiću u Bizovcu organizirani su slijedeći centri aktivnosti:

• Nastavi niz;
  • Tajanstveni gumbić;
  • Protresi kutiju;
  • Žaba i čaša;
  • Ribice;
  • Nacrtaj bundevu;
  • Likovi na slici;
  • Tangram;
  • Skakavac u zemlji brojeva;

U pripremljenim aktivnostima sudjelovalo je ukupno 7 djece.U područnom vrtiću u Petrijevcima organizirane su slijedeći radni centri:

• Geometrijski bingo;
  • Tangram;
  • Kuglanje;
  • Ribice;
  • Snjegović;
  • Modeliranje i slaganje;
  • Igre kockom – geometrijski likovi;

Ukupno se odazvalo 9 djece.Na kraju aktivnosti djeci su podijeljenje zahvalnice, a roditeljima prigodni pokloni u znak sjećanja na našu suradnju.Organizacijski tim koji je pripremio VEČER MATEMATIKE radio je u slijedećm sastavu po objektima ustanove:Belišće

• Valentina Mandić

• Andrea Fekete
  • Marta Sudar
  • Dajana Lacković.

Aktivnost u Petrijevcima organizirana je u vremenu od 16,30 do 17,45 sati.Temeljni cilj nam je bio okupiti djecu, roditelje i odgojitelje oko razvojno vrijednih sadržaja te kroz igru pokazati kako je matematika važna, a može biti istovremeno zanimljiva i zabavna.Pozivamo roditelje na suradnju, shodno Vašim mogućnostima i potrebama, kroz uključivanje djece u pripremljene programske sadržaje produženog boravka po objektima ustanove kao još jednom prilikom za individualni i grupni rad djece i s djecom kroz razvojno poticajne sadržaje primjerene dječjim potrebama, interesima i mogućnostima.