Dan očeva u Bizovcu

Mješovita vrtićka skupina – ŠAPICE područnog vrtića Maslačak u Bizovcu u ponedjeljak su, 20. ožujka 2023. godine, obilježili Dan očeva.

Dan očeva u Hrvatskoj obilježava se 19. ožujka. Hrvatska je odabrala navedeni datum radi blagdana Svetog Josipa.

Prvi zabilježen Dan očeva održao se 1908. godine u SAD-u kada je nažalost došlo do velike rudarske katastrofe u kojoj je poginulo 250 očeva koji su radili u rudniku.

Dan očeva je dan koji je posvećen u čast svakog oca i kao takav slavi očinstvo, utjecaj i položaj očeva u današnjem društvu. Možemo reći kako dopunjuje Majčin dan.

Dan očeva je dan kada se zahvaljuje našim očevima na svemu što su učinili za nas.

Važno je obilježavati i slaviti dane koji su rezervirani za naše roditelje, jer upravo to je jedan od načina kako im možemo dati do znanja da smo zahvalni na njihovoj ljubavi, razumijevanju i podršci.

Uloga očeva danas se bitno razlikuje nego prije 50-ak godina.

Prije su mnogi na očeve gledali kao na glavu kuće, kao hranitelje obitelji, muškarce koji donose novac.

Nekada su očevi i majke točno znali svoje uloge u odgoju djeteta, no stvari su se drastično izmijenile.

Na dan očeva slavimo novu vrstu očeva, one koji se sve češće odlučuju ostati kod ku

e i brinuti se o djetetu dok majka radi, one koji poštuju vrijednosti obitelji.

Cilj središnje aktivnosti polaznika mješovite vrtićke skupine – ŠAPICE bio je jačati socio – emocionalnu vezu, pokazati očevima koliko su nam važni u cjelovitom razvoju djeteta.

Za početak djeca su odigrala igru „Rano ujutro“ s imenima očeva. Zatim su očevi djeci pantomimom pokazivali što rade, čime se profesionalno bave, a nakon toga uslijedila je slobodna igra po pripremljenim centrima aktivnosti.

Na kraju aktivnosti djeca su očevima podijelila pehare i zagrljaje koji se pamte.

Voditejice aktivnosti bile su kolegice Tijana Korbar Srakić i Miroslava Šargač, odgojiteljice predškolske djece.