“Priroda se budi”

Polaznici mješovite jasličke skupine područnog vrtića u Bizovcu, djeca od jedne do tri godine života, ovaj tjedan obradili su temu pod nazivom „Priroda se budi“.

Radilo se o tjelesnoj aktivnosti koja je imala za cilj poticati i razvijati opću motoriku, ravnotežu i koordinaciju pokreta ruku i nogu kod djece.
Razvojne zadaće bile su:

• socio-emocionalni razvoj

• poticanje samostalnosti i suradnje

• spoznajni razvoj

• uočavanje promjena u prirodi

• poticanje na istraživanje

• razvijanje prostorne orijentacije (gore – dolje)

• govor, komunikacija, izražavanje, stvaralaštvo

• slušanje govora i razumijevanje poruka odraslih

• razumijevanje razlike između pojmova : gore – dolje

• razvijanje zanimanja za likovne materijale kao što su olovka, pastele, vodene boje

• tjelesni i psihomotorni razvoj

• vježbama oblikovanja utjecati na koordinaciju pokreta cijelog tijela

• razvijati motoričku sposobnost šake i prstiju hvatanjem lopte, držanjem vrećice punjene pijeskom

• poticati potrebu za kretanjem.

U uvodnom dijelu aktivnosti djeca su igrala igru pod nazivom „DAN-NOĆ“ držeći u rukama vrećice napunjene pijeskom i usklađivali pokrete riječima:  DAN – STOJIMO, NOĆ – ČUČNEMO.
Glavni dio aktivnosti činio je MALI POLIGON koji su činili slijedeći zadaci za djecu:

• hodanje oko čunjeva

• hodanje po užetu s rukama ispruženim ispred tijela držeći vrećicu punjenu pijeskom

• skakanje po vrećicama

• preskakivanje vrećica

• bacanje loptica kroz obruč dok stojim o na vrećicama punjenim pijeskom.

Od centara aktivnosti djeci su bili ponuđeni:

• Likovno – kreativni centar

• središnja tema ovog centra bila je „PROLJETNA LIVADA“

• ponuđene materijale poticaje za izradu proljetne livade činili su: karton, tempere, kistovi, ljepilo, kockice, salvete, zaštita za radnu površinu i djecu.

• Centar istraživanja

• središnja tema ovog centra aktivnosti nosila je naziv „PROLJETNO CVIJEĆE“

• u ovom centru djeci su ponuđeni : tijesto u boji, plastično cvijeće, role od ubrusa, mekana žica

• Centar igara rastresitim materijalom

• u ovom centru aktivnosti djeci je bila ponuđena riža u zrnu i plastične životinje.

U završnom dijelu aktivnosti izložili smo dječje radove i opustili se uz ambijentalnu glazbu.
Pripremile: Tijana Korbar Srakić (odgojiteljica) Miroslava Šargač (odgojiteljica)