Održana 4. sjednica odgojiteljskog vijeća Dječjeg vrtića Maslačak Belišće

U utorak, 5. travnja 2022. godine, u matičnom vrtiću u Belišću održana je četvrta sjednica odgojiteljskog vijeća za pedagošku 2021.-2022. godinu, u vremenu od 17,00 do 18,30 sati.
Godišnjim planom i programom odgojno – obrazovnog rada ustanove za pedagošku 2021.-2022. godinu planirana je organizacija ukupno jedanaest sjednica i obrada trinaest tema koje smo planirali sklopu ovog oblika internog stručnog usavršavanja odgojitelja i stručnih suradnika.

Obzirom na epidemiološke mjere i preporuke, u tijeku 2021. godine održane su tri sjednice, a popuštanjem mjera, od travnja do kraja ove pedagoške godine planiramo organizirati još 3 sjednice.

• Kroz prve tri sjednice odgojiteljskih vijeća razmatrani su i usvojeni slijedeći dokumenti:
  • Godišnje izvješće o odgojno – obrazovnom radu Dječjeg vrtića Maslačak Belišće za pedagošku 2020.-2021. godinu
  • Godišnji plan i program odgojno – obrazovnog rada Dječjeg vrtića Maslačak Belišće za pedagošku 2021.-2022. godinu
  • Kurikulum Dječjeg vrtića Maslačak Belišće za pedagošku 2021.-2022. godinu, a obrađena je i tema pod nazivom i
  • „Pružanje prve pomoći djeci rane i predškolske dobi“ koju je obradila kolegica Monika Jakišić, VMS, zdravstvena voditeljica.

Do kraja pedagoške 2021.-2022. godine dogovorena je prezentacija slijedećih tema:

• „Uloga medija u svakodnevnom životu djece rane i predškolske dobi“ koju će obraditi kolegice Dajana Frljužec i Marija Dubrović, odgojiteljice predškolske djece. Tema je planirana za mjesec svibanj.
  • „Uvjeti napredovanja u položajna zvanja odgojitelja i stručnih suradnika u predškolskim ustanovama“ koju će predstaviti ravnatelj ustanove. Tema je planirana za mjesec svibanj.
  • „Suradnja roditelja i odgojitelja u predškolskim ustanovama – kako unaprijediti suradnju?“ koju će obraditi i izložiti kolegice Suzana Svoboda i Slavica Vuksanić, odgojiteljice predškolske djece. Tema je planirana za mjesec lipanj.

Središnja tema četvrte sjednice nosila je naziv „MINDFULNESS“.
Temu su obradile i predstavile slijedeće odgojiteljice područnog vrtića Maslačak u Bizovcu:

• Ivana Blažević,
  • Tijana Korbar Srakić,
  • Ivana Kuić i
  • Miroslava Šargač.

Prezentacijom su obrađene slijedeće cjeline:

• Definicija i značenje pojma Mindfulness
  • Prednosti Mindfulness-a u svakodnenvom životu
  • Mehanizmi djelovanja usredotočene svjesnosti
  • Usredotočena svjesnost kroz povijest
  • Prednosti primjene Mindfulness-a kod djece i odraslih
  • Kako steći vještine Mindfulness-a?
  • Iskustva u vrtićima i školama kroz primjenu ove metode
  • Pregled stručne literature.

Kolegice su pored sažetog teorijskog pregleda razvoja i primjene ove metode pokazale i nekoliko prigodnih vježbi koje se mogu svakodnevno primjenjivati u radu s djecom rane i predškolske dobi.