Dani kruha u Maslačku

Dani kruha – Dani zahvalnosti za plodove zemlje obilježeni su u Belišću od 10. do 14. listopada ove godine.

Sve odgojne skupine matičng vrtića u Belišću, a to znači 4 mješovite jasličke i 6 mješovitih vrtićkih skuipna, govorile su o temi kruha i plodova zemlje, shodno razvojnim mogućnostima, potrebama i interesima djece.

Cilj aktivnosti bio je obraditi temu kruha kroz integrativni pristup i razvojna područja o kojima skrbimo u neposrednom radu s djecom, a ona su:

• Tjelesni rast i razvoj
  • Govor i komunikacija
  • Socio – emocionalni razvoj
  • Spoznajni razvoj i
  • Dječje stvaralaštvo.

Prvo smo izradili kape za pekare, osigurali pregače, potreban pribor, namirnice, a zatim smo krenuli na posao.

Izborom prigodnih sadržaja koja se odnose na priče, pjesmice, natjecateljske igre, igre za razvoj grube i fine motorike ruku i šake, likovne i tjelesne aktivnosti, učili smo o putu kruha od zrna do proizvoda kakvog znamo, plodovima zemlje koji nam u obilju dolaze u jesen, vrijednosti kruha kako namirnice, pravilnoj prehrani, poticanju i razvijanju zahvalnosti na darovima zemlje i njihovom korištenju za potrebe našeg zdravlja, ukupnog rasta i razvoja.

Uređenjem donjeg i gornje hola vrtićkog dijela zgrade u Belišću te posebnih centara po sobama dnevnog boravka odgojnih skupina ukazali smo na značaj i važnost biljaka i namirnica od kojih se izrađuje kruh, izložili smo različite pekarske proizvode kao i uratke djece koja su vrijedno mijesila i pekla proizvode od tijesta, ali i izrađivala crteže na navedenu temu.

U starijim skupinama vrtića ove proizvode pekli su i kušali za obrok užine.

Bila je to prilika posjetiti i pekarnice u Belišću gdje se prodaju različiti proizvodi od tijesta i saznati još ponešto o kruhu i pekarskim proizvodima kao važnim namirnicama koje su svakodnevno prisutne u našoj prehrani.