Aktivnost u mješovitoj jasličkoj skupini – BUBAMARE matičnog vrtića

U mješovitoj jasličkoj skupini – BUBAMARE matičnog vrtića u Belišću u organizirana je ogledna praktična aktivnost pod nazivom – „PINGVIN“.

U aktivnosti je sudjelovalo 14 djece, u vremenu od 8,30 do 9,15 sati.

Cilj aktivnosti biko je upoznati i proširiti znanja djece o pingvinima kroz planirane aktivnosti i poticaje.

Razvojne zadaće glede tjelesnog i psihomotornog razvoja djece bile su:

• Razvoj koordinacije i preciznosti pokreta (gađanje) i rukovanje predmetima (grupiranje, slaganje)
  • Razvoj pokretljivosti i spretnosti kroz različite oblike kretanja.

Zadaće glede socio-emocionalnog razvoja ličnosti bile su:

• Poticanje i razvijanje strpljivosti (čekanje na red) i suradnja u igri
  • Razvoj regulacije i kontrole emocija (poštivanje pravila, odlaganje zadovoljavanja želja, prihvaćanje neuspjeha u pojedinim aktivnostima)
  • Stvaranje pozitivne slike o sebi uspješnim izvršavanjem zadataka (pohvala kao poticaj za razvoj samopoštovanja u svim dijelovima planiranih aktivnosti).

Zadaće glede spoznajnog razvoja bile su:

• Poticanje razvoja operativnog mišljenja (uočavanje sličnosti i razlika, grupiranje i razvrstavanje prema zadanim kriterijima)
  • Razvijanje koncentracije, pažnje i preciznosti
  • Širenje znanja o geometrijskim likovima i bojama.

Razvojne zadaće glede govora, komunikacije, stvaranja i izražavanja bile su:

• Poticati vještine razgovaranja i slušanja
  • Bogaćenje dječjeg rječnika uporabom, za njih, novih pojmova
  • Razvoj glazbenih sposobnosti kroz osjećaj za ritam i tempo.

Organizirana su tri centra aktivnosti, a oni su:

• Centar stolno – manipulativnih aktivnosti koji je nosio naziv „OBUCI PINGVINA“
  • Centar predmatematičkih aktivnosti pod nazivom „NAHRANI PINGVINA“ I
  • Centar tjelesnih i motoričkih aktivnosti pod nazivom „POGODI PINGVINA“.

Djeci su kroz materijalne poticaje ponuđeni:

• Kutije
  • Papirnate čaše
  • Plastificirane kartice
  • Loptice
  • Slikovnice
  • Slike
  • Ljepljive oči
  • Bijeli papir
  • Tempere
  • Plastične posudice
  • CD – player.

Djeca su u uvodnom dijelu slušala priču pod nazivom „Ne baš savršen pingvin“ o kojoj se zatim poveo razgovor.

Nakon razgovora o priči i njenim ilustracijama, shodno osobnom izboru, djeca su se podijelila po pripremljenim centrima aktivnosti gdje su koristila ponuđene materijalne poticaje.

Najzanimljivijim djeci pokazale su se aktivnosti pod nazivima „NAHRANI PINGVINA“ i „POGODI PINGVINA“.

Uz glazbu, ples i različite oblike kretanja po sobi dnevnog boravka završila je ova aktivnosti kroz koju su djeca, pored ostaloga, pokazala suradnički i natjecateljski duh.

Voditeljica aktivnosti bila je Tena Merčep, odgojiteljica predškolske djece.