Iz aktivnosti kraćeg programa predškole u Brođancima i Bizovcu

Kraći program predškole u Brođancima organiziran je u prostoru područne osnovne škole Bratoljuba Klaića, a u Bizovcu u prostoru područnog vrtića Maslačak.

Program predškole u Brođancima i Bizovcu počeo je s radom u srijedu, 1. veljače 2023. godine, a završit će u petak, 26. svibnja 2023. godine.

Radi se o ukupno 250 sati neposrednog odgojno – obrazovnog rada s djecom, dinamikom 3 sata svaki radni dan.

Radno vrijeme kraćeg programa predškole u Brođancima je od 11,30 do 14,30 sati, a u Bizovcu od 15,00 do 18,00 sati.

Voditeljica programa u Brođancima i Bizovcu je kolegica Barbara Pilj, mag.prim. educ.

Tijekom ožujka polaznici programa predškole obradili su slijedeće teme:

• Upoznajemo sat
  • Godišnja doba
  • Jedemo zdravo
  • Svi smo mi jednaki (podrška osobama sa sindromom Down) i
  • Proljeće na dlanu.

U planiranim i organiziranim aktivnostima u Brođancima sudjelovalo je troje, a u Bizovcu devetoro djece.

Ciljevi aktivnosti navedenih programskih sadržaja bili su:

• upoznati djecu sa korištenjem sata, što predstavlja mala, a što velika kazaljka, trajanje jednog sata, snalaženje na satu
  • upoznati četiri godišnja doba i njihove glavne karakteristike
  • proširiti spoznaje o važnosti pravilne prehrane, naučiti koje su zdrave namirnice, a koje nezdrave, razvijati svijest o zdravlju, važnosti pravilne prehrane, tjelovježbi i vremenu predviđenom za odmor
  • obilježili smo Svjetski dan osoba s Down sindromom (21. ožujka)
  • poticati dječji interes za proljećem kao godišnjim dobom, omogućiti im stjecanje određenih predodžbi i znanja o njemu, poticati kreativnost kroz različite oblike izražavanja.

Djeci su za navedene aktivnosti ponuđeni slijedeći materijalni poticaji:

• klupka vune
  • papiri u boji
  • papirni tanjuri
  • flomasteri
  • slamke
  • ljepila
  • škarice
  • novine i katalozi.

Planirani programski sadržaji obuhvatili su sva razvojna područja o kojima skrbimo u radu s djecom predškolske dobi, a radi se o :

• tjelesnom rastu i razvoju
  • govoru i komunikaciji