Iz aktivnosti područnog vrtića u Petrijevcima

Polaznici mješovite vrtićka skupine – MALCI područnog vrtića Maslačak u Petrijevcima u ponedjeljak su, 14. ožujka 2023. godine, u vremenu od 9,00 do 10,00 sati, s odgojiteljicama organizirali aktivnost u skopu obilježavanja TJEDNA MOZGA.

Aktivnost je pripremila kolegica Mirela Ivoš, apsolventica psihologije na Filozfskom fakultetu u Osijeku, pomagač – asistent u vrtiću, u suradnji s kolegicom Jasnom Pavičić, odgojiteljicom ove skupine.

Kroz različite aktivnosti djeca su na zanimljiv način upoznala građu mozga, koji je dio mozga odgovoran za određene funkcije u tijelu, kako možemo vježbati određene moždane funkcije, koji je značaj lubanje u sprečavanju ozljeda mozga i slično.

Kroz pripremljene centre aktivnosti djeca su nastavila upoznavati mozak i dio sposobnosti kojima upravlja ovaj važan organ.

U prigodi TJEDNA MOZGA evo još nekoliko zanimljivosti o građi i važnosti ovog organa za ljudski život:

• Ljudski mozak ima 60% bijele i 40% sive tvari i najmasniji je organ u ljudskom tijelu.
  • Iako je odgovoran za oko 2% tjelesne težine, mozak troši oko 20% kisika u našoj krvi i 25% glukoze (šećera) koja kruži ljudskim krvotokom.
  • Mozak proizvodi struju dovoljno jaku da napaja žarulju od 10 do 23 Wata.
  • Prosječan mozak odraslog čovjeka težak je od 1,3 do 1,4 kg. Veličina i težina mozga nemaju apsolutno nikakvu vezu s koeficijentom inteligencije (IQ).
  • Veličina mozga tek rođene bebe utrostruči se u prvoj godini života.
  • Ako je zdrav, mozak nikada ne gubi sposobnost učenja.
  • Brojna su znanstvena istraživanja zaključila kako čitanje djeci na glas i često razgovaranje s njima značajno doprinosi razvoju njihovih mozgova.
  • U mozgu se nalazi oko 100 milijardi neurona, ali oni čine samo 10% mozga. Oko 75% mozga čini voda.
  • Kada se prekine dovod krvi do mozga, on izgubi svijest nakon 8 do 10 sekundi, a bez kisika može preživjeti od 4 do 6 minuta.
  • Mozak je najaktivniji dok spavamo. Osobe s višim IQ-om sanjaju više, ali dokazano je da osobe koje malo odspavaju tokom dana imaju više energije i bolje se mogu koncentrirati na posao.
  • Smijanje aktivira čak pet različitih dijelova mozga.
  • Svaki put kada se nečega sjetite ili imate novu misao, stvara se nova veza u mozgu.
  • Naš mozak sposoban je imati više ideja od broja atoma u poznatom svemiru.
  • Kad imate glavobolju, ne boli vas mozak. Ovaj organ nema receptore za bol i zbog toga ne može osjetiti bol.